همه ما حداقل یکبار در طول عمر خود دریاچه دیده ایم اما رنگ صورتی را کمتر کسی میتواند ببیند. 

دریاچه هیلیر (انگلیسی: Lake Hillier) نام یک دریاچه آب شور در لبه جزیره میدل در نزدیکی ساحل جنوبی استرالیای غربی است. این دریاچه به خاطر داشتن رنگ صورتی معروف است.

این دریاچه که لقب آدامس بادبادکی دارد با پوشش سبز اطراف آن به مکان مورد علاقه توریست‌ها برای عکاسی تبدیل شده است. 

در این دریاچه موجودات زنده میکروسکوپی وجود دارند که به آنها Dunaliella Salina گفته می شود ، این موجودات در کنار نمک موجود در این دریاچه رنگی قرمز ایجاد می کنند که دلیل اصلی ایجاد شدن رنگ صورتی دریاچه است. 

هرچند این دریاچه از نقاط مختلف ممکن است به رنگهای متفاوتی دیده شود ، وقتی از بالا این دریاچه را ببینید رنگ آن تیره تر به نظر می رسد در حالیکه وقتی از ساحل و نزدیک تر به آن نگاه کنید رنگی روشن تر و بی رنگ تر مشاهده خواهید کرد. اما حتی اگر آب این دریاچه را داخل بطری بریزید باز همان رنگ صورتی خود را حفظ می کند و تغییری نخواهد کرد.

با وجود اینکه میزان نمک موجود در دریاچه هیلیر بسیار بالا است ، به طوری که آن را با دریای مرده مقایسه می کنند ، اما در این دریاچه شنا کردن امن است و خطری ندارد. دسترسی به این جزیره کمی دشوار است و معمولا با هلیکوپتر به این نقطه می آیند ، هر چند برخی از گردشگران می توانند از کشتی های کروز برای رفتن به این دریاچه دور افتاده کمک بگیرند.

دریاچه هیلیر تنها دریاچه صورتی در جهان نیست، یک دریاچه معروف دیگر در سواحل سنگال موجود است که به نام دریاچه رتبا (Retba) معروف است.

 نکته جالب آن است که رنگ صورتی این دریاچه بر خلاف دریاچه رتبا در آفریقا در جای دیگر تغییر رنگ نمی دهد، دریاچه هیلیر دارای نمک می باشد اما یادتان باشد که این دریاچه با دیگر دریاچه ها فرق دارد و نمک آن برای انسان مضر و آسیب دیدگی بسیار جبران ناشدنی دارد.

کشور ایران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. امروزه نظر گردشگران بسیاری به نقاط مختلف این کشور جلب شده است، هر ساله گردشگران برای بازدید از نقاط مختلف ایران از تور های داخلی استفاده می کنند. در کشور ایران تالاب های بسیاری وجود داشته که از میان آن ها تالاب لیپار به عنوان تنها دریاچه صورتی ایران شناخته می شود

تالاب لیپار واقع در مسیر جاده چابهار به گواتر یکی از خاص ترین و زیباترین جاذبه دیدنی در میان گردشگران تور داخلی محسوب می شود. تنها دریاچه صورتی ایران در فاصله 15 کیلومتر از شهر چابهار قرار گرفته است.

تالاب لیپار چابهار موقعیت جغرافیایی ویژه ای دارد که باعث شده است شرایط مناسبی را برای رویش و پرورش گونه های مختلفی از بلوط و گزنه داشته باشد. چون این گیاهان در آب این تالاب رشد می کنند. وجود همین گیاهان و رنگ خاص تالاب لیپار منظره ای فوق العاده زیبا را پدید آورده است که نمونه آن نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار نادر می باشد.

دشتی در کنار این تالاب قرار دارد که اهالی این منطقه به آن دشتار یا عروس چابهار نیز می گویند.

نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه صورتی از آن جهت است که به علت وجود پلانکتون های گیاهی زیاد در این منطقه و غنی بودن آب منطقه از مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه ها خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد؛

 به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون كه از ویژگی‌های منحصربفرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانكتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود.

علاوه بر گیاهان متنوعی که در این منطقه رشد می کنند حیوانات متنوعی هم در آن دیده می شود که این حیوانات شامل پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن