سدها سازه‌هایی هستند که با ساخته شدن روی رودخانه‌ها و رودهای خروشان، علاوه بر جمع‌آوری آب برای مصارف مختلف، با داشتن محیط و چشم‌اندازی مناسب مکانی برای گشت‌وگذار و تفریح نیز به شمار می‌روند.

همچنین با داشتن دریاچه‌ای در کنار خود، یکی از بهترین مکان‌ها برای ورزش‌های آبی و ماهی‌گیری هستند

سد مهاباد

سد مهاباد اولین سد در جهان است که درون شهر قرار گرفته و از این منظر توانسته محبوبیت ویژه‌ای را به دست آورد. این سد زیبا درون شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی واقع شده و ساخت آن توسط مهندسان کشور یوگوسلاوی انجام گرفته است. نام این سد در گذشته، شاپور اول بود که با گذشت زمان و پیروزی انقلاب اسلامی به مهاباد تغییر پیدا کرد.

سد مهاباد جزء 10 سد پرآب کشور بوده و منظره‌ای تماشایی را برای شما به تصویر می‌کشد. طول این سد معادل 700 متر و ارتفاع آن در حدود 47.5 متر است. ماهیگیری و قایق‌سواری دو تفریح جذاب برای کسانی است که از این سد بازدید می‌کنند. مردم مهاباد در روزهای تعطیل برای تفریح و استراحت در اطراف این سد زیبا وقت می‌گذرانند.

  • آدرس : استان آذربایجان غربی، شهر مهاباد، قسمت جنوبی دو شهر میاندوآب و نقده، سد مهاباد

سد لفور 

جنگل لفور یکی از بکرترین و زیباترین جنگل‌های ایران است و سد لفور یا البرز هم در همین جنگل قرار گرفته. جنگلی که درخت‌ها احاطه‌اش کرده‌اند و سکوت و رخوتی در آن حاکم است که نمی‌توان چشم از آن برداشت. در اینجا چیزی که انتظارمان را می‌کشد بوی چوب و درخت و صدای پرنده و حیوان‌های دیگر است. در اطراف دریاچه سد، اسب‌ها و گاوها برای خودشان می‌روند و می‌آیند، گاهی مه‌ای هم سطح دریاچه را می‌پوشاند و همه چیز را مثل رویا می‌کند.

  • آدرس : اگر از سمت جاده فیروزکوه می‌خواهیم به این منطقه برسیم باید بعد از گذشتن از پل سفید، زیراب و شیرگاه به سمت جاده شیرگاه-بابلکنار برویم.

سد دهدز

دریاچه پشت سد کارون ۳ باعث شده، شهر دهدز از توابع شهرستان ایذه به یکی از جاذبه‌های گردشگری خوزستان تبدیل شود و از مهجور بودن درآید.

در این منطقه چند سالی‌ست که دهکده‌ای تفریحی-توریستی به اسم زراس ساخته‌اند که سرسبز است. بین کوه و جنگل‌های بلوط این منطقه دریاچه‌ای آبی‌رنگ پهن شده که می‌شود در آن قایق‌سواری و ماهیگیری کرد و شب را هم در یکی از سویئت‌ها یا ویلاهایش ماند.

  • آدرس : دهکده تفریحی زراس واقع در ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز و به فاصله ۳۹ کیلومتری از سد کارون سه واقع است.

سد کرج( امیرکبیر) 

در پشت سد کرج هم روستای شهرستانک را می‌شود دید. شهرستانک در فصل پاییز خیلی زیبا می‌شود و برگ‌های رنگی درختانش منظره‌های زیبایی به وجود می‌آورند. همچنین دریاچه‌ سد مرکز طبیعی پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال قرمز است. اگرچه قایق‌سواری و جت‌اسکی در دریاچه‌ی سد ممنوع‌شده است؛ اما این منطقه همچنان از جاذبه‌های گردشگری کرج محسوب می‌شود. 

  • آدرس : 30 کیلومتری کرج است. به جاده کرج – چالوس که بروید، سد را پیدا می‌کنید.

سد درودزن

سد درودزن که با نام تاریخی سد داریوش هم شناخته می شود، (در واقع ۲ سد در یک مکان ساخته شده اند) به دلیل قرارگیری در نزدیکی روستایی به همین نام، به سد درودزن معروف شده است. آب آشامیدنی شهرهای مرودشت و شیراز و آب مورد نیاز زمین های کشاورزی اطرافش و مرودشت و کامفیروز با این سد تامین می شود.

  • آدرس: استان فارس، شهر مرودشت، جاده منتهی به روستاهای فتوح آباد، شهرک ابرج و در نهایت درودزن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن