شکوفه گیلاس های ژاپن

بی‌شک بهترین فصل برای سفر به ژاپن بهاراست. 

قدم زدن بین شکوفه‌های خوش‌رنگ و بوی فوق‌العادشان  به حدی جذاب است که حتی تصور آن نیز میتواند انسان را به وجد بیاورد.

هانامی سنتی دیرینه در ژاپن که همزمان با باز شدن اولین شکوفه های گیلاس (ساکورا) و گاهی شکوفه های آلو (ume) آغاز می شود. در طول این جشن تمام پارک ها، باغ ها و فضای سبز داخل و اطراف شهرهای ژاپن غرق در شکوفه های صورتی و سفید زیبا می شود و صحنه هایی رویایی و خیال انگیز به وجود می آورد. 

محبوب ترین نوع درخت گیلاس در ژاپن Sakura، ساکورا در سراسر کشور پیدا می شود. واژه هانامی در لغت به معنای تماشای گل ها است، اما به طور کلی این کلمه به تماشای شکوفه های گیلاس اطلاق می شود.

 شکوفه های گیلاس بسیار زیبا هستند، اما عمر کوتاهی دارند و بیشتر از یکی دو هفته دوام نمی آورند. همین موضوع به سمبل و نماد ناپایداری و عمر کوتاهِ زیبایی تبدیل شده است. زیبایی ناپایدار و بی دوام است و عمر آن به کوتاهیِ عمر شکوفه های گیلاس در بهار است.

 زیبایی این گل‌ها به حدی مشهور است  که شاعران و نویسنده‌ها برای آن ها  شعر می گویند و در ادبیات ژاپن جایگاه خاصی دارد! 

در این جشن‌ها نوشیدنی‌های سنتی، چای و غذاهای فصلی سرو می‌شود و مردم مانند اینکه به پیک‌نیک رفته‌اند، به گذراندن اوقات خود در زیر درختان می‌پردازند. گاهی مردم غذاهای خانگی می‌پزند و با خود می‌آورند یا از بیرون تهیه می‌کنند تا زمان بیشتری را در این طبیعت زیبا بگذرانند.

مزارع  اسطوخودوس

این مزارع در روستای کویوجوک استان اسپارتای ترکیه Kuyucak Köyü Isparta است.

این روستا پایتخت لاوانتا در ترکیه است و در ۳۵۰۰ هکتار از اراضی استان اسپارتا این گیاه کشت می شود.

گلهای لاوانتا نماد روستای کویوجاک هستند و کشاورزان در سال‌های اخیر با رونق گردشگری در روستا مواجه شده و سال به سال اوضاع از این حیث بهتر می شود.

مردم این روستا‌‌ با آغاز فصل برداشت اسطوخودوس که از اوایل تیر ماه شروع شده و تا اواسط مرداد ماه ادامه پیدا میکند، در این مزارع آماده میزبانی از گردشگران میشوند  و شما میتوانید با سفر به این شهر ترکیه از منظره بی نظیر این مزرعه ها لذت ببرید.

بهترین زمان برای سفر

هفته دوم تیر ماه بهترین زمان برای گردش در این مزارع است چرا که اسطوخودوس ها گل های بنفششان را باز کرده و بوی عطرشان کل فضا را در برگرفته است.

تفریحات موجود در این مزارع

جالب است بدانید که در این مزارع  مکان هایی برای پیک نیک و تاب سواری و المان هایی برای عکاسی در نظر گرفته شده است.

شما می توانید از این گل ها چیده و خریداری کنید.

گیاه لاوانتا

اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد. ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است.اسطوخودوس گیاهی چند ساله به شکل بوته کوچک به بلندی نیم متر و بسیار پر شاخه است.

برگ‌های اسطوخودوس که در بهار ظاهر می‌شود به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله و دارای کرک‌های معطر است.به دلیل ظاهر زیبایی که گیاه پس از گل دادن پیدا می‌نماید آن را به عنوان یک گیاه زینتی پرورش می‎دهند.

قسمت مورد استفاده این گیاه سرشاخه‌های برگ دار و گلدار آن است که علاوه بر مصارف درمانی، اسانس‌گیری به عمل می‌آید.

کاربرد گیاه اسطوخودوس

لاواندا یکی از خوشبوترین گیاهان دارویی در جهان محسوب می‌شود که در مناطق مختلفی از ایران، هند، چین، انگلیس و کانادا به صورت خودرو رشد می‌کند.

در متون آروماتراپی مدرن (رایحه درمانی) از اسطوخودوس به عنوان یک اسانس ضد باکتری و نوعی آنتی بیوتیک طبیعی استفاده می‎شود.

از برگ ها و ساقه اسطوخودوس ، برای تهیه عصاره‎ای برای درمان بیماری های دستگاه گوارش و روماتیسم استفاده می‎شود .این اسانس برای اهداف آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن