بیروت شهری زیبا در خاورمیانه که به دلیل زیباییش صاحب لقب عروس خاورمیانه است.آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیرآن چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب میکند. 

این شهر بندری که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است، ارزش  حداقل یک بار دیدن را دارد. 

کی برویم؟

آب و هوای بیروت گرم و مرطوب است و زمستان هایی سرد دارد. بهترین زمان رفتن به بیروت بین ماه های اسفند و فروردین یا شهریور تا آبان است. توریست هایی که علاقمند به اسکی بازی هستند می توانند از پیست های بیروت که بین ماه های دسامبر و فوریه باز هستند استفاده کنند.

موزه ی ملی بیروت (National Museum of Beirut)

موزه ملی بیروت مهمترین موزه باستان شناسی در لبنان، محل قرار گرفتن تعداد زیادی از گنجینه ها یکی از جاذبه های اصلی بیروت برای توریست ها می باشد. مجموعه ها و کلکسیون های به نمایش درآمده در موزه ملی لبنان بسیار متنوع است و از دوره ماقبل تاریخ تا دوره روم باستان و دوره عرب را در بر می گیرد. خود موزه هم از شگفتی های بیروت است چرا که در جنگ داخلی ویران و در سال 2011 به طور کامل بازسازی شد.

کلیسای بانوی مقدس ما (Our Lady of Lebanon) 

حَریصا (Harissa) نام یک دهکده‌ی کوهستانی در لبنان است. این روستا در ارتفاع ۶۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی لبنان یعنی کلیسای بانوی ما (Our Lady of Lebanon) را در خود جای داده است.منظره‌ی شهر بیروت و دریا از حریصا قطعا ارزش دیدن را دارد.برای رسیدن به این مکان، می توانید از تله کابین استفاده کنید و در مسیر 10 دقیقه ای تله کابین، از منظره شهر بیروت و دریا، لذت ببرید.

موزه ی نیکولاس سرسک یا سرساک (Nicolas Sursock Museum) 

عمارت سورسوک با ترکیب سبک های معماری ونیزی و عثمانی ، شبیه به بیروت است. بعد از موزه ملی بیروت، موزه سورسوک یکی از مشهورترین ها است. این موزه هنرهای معاصر متعلق به بخش خصوصی و خانواده ای لبنانی و پر نفوذ به همین نام است.

این موزه در سال 1952 درهای خود را به عموم مردم باز کرد. ساختمان موزه به حدی زیبا است که گاهی بیشتر از آثار درونی آن چشم گردشگران را به سوی خود می کشد. این موزه سالیانه بالغ بر 10 نمایشگاه برگزار می کند که در رابطه با نمایش های گروهی موضوعی یا نمایش های انفرادی از هنرمندان نوظهور است که هدف آنها آگاهی دادن و به چالش کشیدن مخاطب به روش های مدرن و دور از انتظار است.

حمام های رومی (Roman Baths)

حمام های رومی بزرگترین مکان واقع در فضای باز در شهر بیروت هستند. این مکان دارای یک باغ گیاهان دارویی نیز هست.این حمام ها یکی از مهم ترین بازمانده های باستانی این شهر هستند که از زمان استعمار منطقه توسط رومی ها به جا مانده اند. این حمام‌ها دارای چهار بخش بوده است که امروزه در یکی از بخش‌های آن نمایش‌های هنری و کنسرت‌های موسیقی برگزار می‌شود. محلی که این حمام ها در آن واقع شده اند بسیار قابل دسترسی است و نزدیک به به سایر مکان های دیدنی شهر از جمله کلیسای سنت جورج (Saint George) و مسجد ال امین است. 

بعلبک (Baalbek)

بعلبک شهری باستانی است که یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو میباشد. در ابتدای تاسیس و در حدود 9000 سال قبل از میلاد مسیح، بعلبک مکانی برای عبادت بود و به مرور به مهد تمدن باستان تبدیل شد. 

معبد رومی باکوس، یکی از آخرین ساختمان‌های رومی در جهان، از برجسته‌ترین بخش‌های این شهر است. این معبد در بیش از ۱۸۰۰ سال پیش برای احترام به یکی از خدایان رومی ساخته شد. هر سال در محوطه‌ی جلوی معبد، جشنواره‌ی تاریخی و باستانی بعلبک برگزار می‌شود.  

«میدان شهدا بیروت» (Martyrs’ Square)

«میدان شهدا بیروت» (Martyrs’ Square)، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی بیروت است . این میدان در سال 1931 برای بزرگداشت شهیدان جنگ داخلی که به فرمان دولت عثمانی اعدام شدند، تاسیس شد. در دهه ی 1950، این میدان به مکانی مهم و مرکز تجمع سینماها، رستوران ها و کافه ها تبدیل شد.

 میدان شهدا در نزدیکی مسجد الامین (Al Amin Mosque) و بازار بیروت (Beirut Souq) واقع شده است.

غار جیتا (Jeita Grotto)

غار جیتا (jeita grotto) که در عربی جعیتا نامیده می‌شود، یکی از دیدنی های لبنان است که در 20 کیلومتری شمال بیروت قرار گرفته است. این مکان شگفت‌انگیز آهکی، دارای دو طبقه در بالا و پایین است که به هم متصل‌اند. جذابیت آن باعث شده که هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. در غار آبی رودخانه ای با نام الکلب در جریان است و بازدید از این غار با قایق صورت می گیرد و از این جهت شبیه غار علی صدر همدان می باشد.

بعد از بازدید از غار علیا به سالن سینمایی می روید و به تماشای فیلمی از تاریخچه ی غار می نشینید. رفتن شما از غار علیا به غار سفلی با قطاری است که این مسیر را طی می کند.

در کنار این غار رستوران ها، مراکز بازی و سرگرمی بچه ها، مراکز فروش صنایع دستی و کتاب و سی دی دیده می شوند. همچنین یک باغ  وحش و یک روستای کوچک (ساخته شده از ماکت خانه های روستایی در میان جنگل) نیز برای بازدید وجود دارد.

صخره های کبوتر (Pigeon Rocks)

صخره‌های آهکی در بیروت که به صخره‌های کبوتر (Pigeon Rocks) یا صخره‌های روشه شهرت دارند، یکی از جاذبه‌های گردشگری بیروت است. در منطقه‌ی اطراف این صخره‌ها، شواهدی از وجود انسان‌های باستانی در لبنان به دست آمده است.

قایق سواری و بازدید از غارهای کوچک صخره ها، گذران وقت در کافه و رستوران های اطراف، پیاده روی و دوچرخه سواری، تماشای منظره بی نظیر غروب و طلوع آفتاب، غواصی در اعماق 15 تا 20 متری در صورت مناسب بودن هوا، ماهیگیری و تماشای تپه های دریایی و صخره های مرجانی تفریحاتی هستند که گردشگران می توانند با آنها لحظات خوشی را در این مکان سپری کنند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن