اگر شما هم جزو کسانی هستید که اقامت در مکانی تاریخی را به یک هتل مجلل و لوکس ترجیح می دهید. بهتر است با ما همراه باشید. 

امروز قرار است در این مقاله سری به قدیمی ترین هتل های ایران بزنیم. هتل هایی که هنوز هم در حال ارائه خدمات هستند و مثل روز های قدیم. پر رونق و با شکوه به کار خود ادامه می دهند. 

هتل عباسی

هتل عباسی اصفهان که در ابتدا با کاربری کاروانسرا و به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شد را می تواند به عنوان اولین و بزرگترین هتل ایران در نظر گرفت. سلطان حسین این کاروانسرا را به مادر خود هدیه کرد و به همین دلیل در گذشته ، هتل عباسی. کاروانسرای مادر شاه نیز نامیده می شد. 

در سال 1336 با امضای قراردادی میان سازمان اوقاف و بیمه ی ایران و با حمایت دولت وقت، کلنگ هتل عباسی زده شد. 

هتل عباسی امروزه  با بیش از 230 اتاق و امکاناتی مثل رستوران، کافی‌شاپ، استخر، فضای سبز، سالن آمفی‌تئاتر، رستوران بام، کافی‌نت، مرکز خرید ، سالن ورزشی و … … بزرگترین هتل ایران محسوب می شود 

هتل پارس مشهد

این هتل در سال 1316 توسط یک معمار روس ساخته شد و به عنوان اولین هتلی که بر اساس متد هتلداری غربی و به سبک مدرن به مشتریان خود خدمات ارائه می دهد شناخته شد. اداره ی این هتل سالهاست که در اختیار خانواده ی مجاور توسی است. 

نمای آجری و آجرکاری برجسته از مهم‌ترین ویژگی های ظاهری بنا به شمار می رود. طی سال‌های اخیر، تغییرات متعددی در هتل رخ داده که یکی از آن‌ها تبدیل زیرزمین به سفره‌خانه و چایخانه‌ی سنتی است

هتل قدیم رامسر 

هتل قدیم رامسر از معدود هتل هایی هست که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این هتل دارای یک زیر زمین است که بعدها به سفره‌خانه سنتی تبدیل شد و سه طبقه که روی آن ساخته شده است. ورودی اصلی هتل در جهت شمال است و اروپایی‌ها و بویژه آلمانی‌ها در ساخت هتل نقش بسزایی داشتند و این هتل مجموعه‌ای از سلیقه‌های آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی را در خود گرد آورده است و بی شباهت به  معماری آرت دکو اروپا نیست. ساخت این هتل سه سال به طول انجامیده است. 

هتل رامسر با داشتن منظره ای بی نظیر و موقعیت مکانی فوق العاده از ابتدای تاسیس تا کنون . یکی از پر رفت و آمد ترین هتل های ایران به حساب می آید. 

هتل والی یزد

این هتل که بازمانده ای از معماری دوران صفویه به حساب میاد با قدمت 400 ساله یکی از قدیمی ترین هتل های ایران به حساب می آید. 

فضای اندرونی و بیرونی و هشتی با گچ کاری و کاربندی، نارنجستان و سردابی که آب روان دارد و مسیر قنات را احیا می کند و همین طور حیاط باصفا و حوض بزرگی که وسط آن است، از جاذبه های این هتل به حساب می آیند.  قرار گرفتن هتل در مجموعه ی امیر چخماق دسترسی به بافت قدیم را آسان کرده. پشت بامش برای مسافران قابل استفاده است و چشم انداز وسیعی به این بافت تاریخی و بادگیرهایش دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن